Cítíte se unavení, bez energie, máte náročnou práci a nemůžete „vypnout“? Jste rozlámaní, bolí vás záda, klouby svaly, hlava, nebo prostě jen hledáte nového koníčka? Představujeme jógu, jako nástroj ke zklidnění vašeho těla i mysli.
Pro koho je jóga určena?
Věnovat józe se může opravdu každý. Ať už jste dospívající jedinec, těhotná žena, nebo senior – jóga je určena pro každého z vás. Výhodou jógy je, že si ji každý jednotlivec přizpůsobuje podle sebe a svých individuálních možností, kterých je jeho tělo schopno. Každý si vybírá takové ásany (pozice) a jejich varianty, které právě odpovídají jeho stupni pokročilosti.
Ásana je sanskrtský výraz pro tělesnou pozici. Obecně ásana znamená zaujmout na delší čas určitou tělesnou polohu a cítit se v ní příjemně a uvolněně.
Jak správně začít cvičit jógu?
Správně prováděná jóga musí být nenásilná a nesmí v nás zanechávat nepříjemné pocity (závratě, pocit na zvracení, bušení srdce, bolesti hlavy, chvění aj.). Důležité je poslouchat své tělo a jeho pocity. Není nutné, abyste dotahovali asány za každou cenu. Spousta lidí si myslí, že jóga je správně cvičená pouze tehdy, když asánu dotáhnou i se zaťatými zuby, ale není tomu tak. Už samotná bolest vyvolává napětí ve vaší mysli, tím stoupá napětí ve svalech a tak se z jógy stává násilné rozcvičování ztuhlého těla. Násilné překonávání ztuhlosti, odrazy, švihy, pády a podobné věci do jógy nepatří – jsou přímo v rozporu s jejími účinky! Nenásilnost se týká i času, který budete józe věnovat. Pokud s jógou začínáte, nemůžete být hned experti na všechny pozice. V józe není na místě ignorovat nepříjemné pocity vašeho těla, pokud se nás snaží zastavit ve cvičení.
Cílem jógy není potlačit nepříjemné pocity, ale hledat a rozvíjet ty přirozené a příjemné. Ptáte se, jak tedy poznáte, že je vaše cvičení jógy správné? Měli byste se cítit lehce, uvolněně, měli byste cítit harmonii a duševní klid a rovnováhu. Jóga není stav, kdy byste měli být polámaní, rozbolavělí, nebo dokonce zmožení a unavení – ba právě naopak. Zkuste se zamyslet nad tím, kde by mohla být chyba, zda jste od svého těla nechtěli příliš mnoho a necvičili jste na sílu. Pokud budete ke svému tělu přistupovat vnímavě, poznáte, kde se stala chyba.
Hatha jóga
Jedná se o základní formu jógy. Hatha jóga je klidná, nenáročná a je vhodná především pro začátečníky. V hathajóze velice pomalu přecházíme z pozice do pozice, v každé se zastavíme a celá lekce je velice pomalá a klidná. Nudu v tom však nehledejte. Trpělivost – to je to, co nám hathajóga přináší, když pronikneme do jejích tajů. Trpělivost k sobě samému, ke svému výkonu, k pulsování myšlenek ve své mysli. Zkrátka ten, kdo stojí vedle nás, skutečně nemá být tím, kdo nás přiměje zvednout nohu o metr víš. V józe se nesoutěží, a v hathajóze už vůbec ne, protože to není maraton pozic, ale růst v každé jednotlivé z nich. Jak těžké je vydržet, když nás bolí svaly a naše mysl běhá po obchodním domě a hledá regál s mlékem, obléká dítě do školky, vyřizuje pracovní emaily. Jenže to je to, oč tu běží.
Power jóga
Je novější styl jógy, který byl rozvinut ke konci 80. let. Power jóga je odlišná od jiných stylů jógy v tom, že pozice nejsou prováděné ve stanoveném pořadí. Jedná se o svižnější jógu, při které formujeme, budujeme a posilujeme svaly po celém těle, zvyšujeme naši ohebnost, probouzíme v sobě vnitřní sílu.
Jóga po porodu
Porod patří mezi přirozené procesy, které ženu navždy změní; její pocity, myšlenky i náhled na život. Do tohoto vzrušení, které příchod miminka na svět a péče o něj doprovází, může být těžké soustředit se na sebe a uvědomit si, že je potřeba se věnovat i vlastnímu Já. Tělo během devíti měsíců prošlo mnoha změnami, se kterými se postupně vyrovnává. K dobrému zvládnutí poporodní situace ženě může výrazně pomoci i jóga.
Jóga v období po porodu pomáhá propojit život před porodem a po porodu. Cvičení, dýchání a relaxace – to vše je pomoc pro fyzickou, emocionální i duchovní stránku ženy.
Cvičení jógy čerstvé mamince pomůže překonat i obavy, které mohou souviset se změnou postavy, únavou a nedostatkem času pro vlastní seberealizaci. Spokojená a vyrovnaná maminka pak dokáže lépe zvládat své každodenní úkoly v péči o děťátko, o sebe a celou rodinu.
Jemná ranní jóga
Jemná ranní lekce jógy je směřována tak, abychom se po celém týdnu protáhli, zapomněli na okolní svět, získali energii a mohli zvládat vše, co nás během týdne čeká. Lekce začínají relaxací, následuje praktikování ásan tak, abychom se postupně nabili energií. S maximálním zaměřením na posílení pánevního dna a core. Závěr lekce je věnován dechovým a meditačním technikám. Tyto lekce nejsou omezeny věkem, pohlavím, zdravotním omezením ani fyzickou zdatností. Jsou všestranné a opravdu určené pro všechny na jakémkoli stupni zdatnosti a výkonnosti.
Fyziojóga
Co vlastně fyziojóga je? Už z názvu můžete odečíst, že se jedná o propojení jógy a fyzioterapie. Pod vedením fyzioterapeutky jde o specifické cvičení, které využívá jógové pozice v kombinaci s aktuálními fyzioterapeutickými trendy, především vývojové kineziologie. Využívají se i dechové a relaxační techniky. Toto vše pohromadě tvoří výhodnou kombinaci pro řešení zdravotních problémů moderní doby. Lekce jsou primárně určené pro ty, co mají určitý zdravotní problém, který chtějí řešit. Na své, si ale přijdou i ti, co své tělo zajímají a chtějí se dozvědět více o zdravém pohybu.
Mama baby yoga
Jóga a cvičení pro maminky s miminky ve věku od 2 měsíců do cca 1 roku.
Začátek lekce je věnován jednoduchému dechovému cvičení, pohlazení miminka,
kdy se maminky i miminka zklidní a naladí na společné cvičení.
Větší část lekce je určena maminkám: zaměřena je na zpevnění břišního svalstva po porodu,
ovlivnění bolestí zad (z neustálého zvedání a nošení dítěte), protažení celého těla,
relaxaci a uvolnění.
Závěr lekce je věnován společné relaxaci. Průběh lekce se vždy přizpůsobuje momentálnímu
rozpoložení a potřebám dětí a jejich věku.
Cyklická jóga
Cyklická jóga je jógou laskavosti a naslouchání proměnlivému ženskému tělu. Žití v souladu se přirozenou ženskou cykličností, s tím jak se u ženy mění její energie, potřeby, nálady. Cyklická jóga vám může pomoci porozumět a naladit se na své tělo, jeho potřeby a tím se také lépe vyrovnat se dny, kdy máme životní energie méně. Naopak jak plně využít ty dny, kdy je náš energetický pohár naplněn po okraj a zvládneme spoustu věcí udělat, vyřešit či vytvořit.
Jóga pro zdravá záda – jógová terapie
jógová terapie se zaměřuje na terapeutické využití jógy pro tělo, dech a mysl. Učí nás správně propojovat dech s pohybem. Díky pomůckám jako je míček, roller uvolníme celé tělo. Dojde k protažení a posílení svalů, posílení stabilizačního systému a uvnitř těla jsou masírovány orgány a organismus je celý stimulován. Jako by se provětral vnitřek a rozpohybovaly všechny systémy, které jsou důležité pro život člověka. To, co není dlouho používáno (včetně svalů), postupně chřadne a odumírá, a tak jemný jógový pohyb vycházející z vývojové kineziologie a principů řízení pohybu lidského těla pomáhá ve fyzické regeneraci. Vědomě řízeným pohybem, respektive určitými částmi těla, které dokáží oslovit hluboký svalový stabilizační systém páteře, ovlivňujete mozek, který je plastický. Díky jeho schopnosti neustálého tvarování a „předělávání“ opravujete staré a negativní pohybové vzorce, které mnohdy vznikly na základě přetěžování, dysbalancí, vysokých návyků při sportu nebo kvůli nevhodnému držení těla ve specifických situacích. Vhodnými pokyny a postupy v jógové terapii je možné vytvořit nové pohybové návyky, které vedou k regeneraci postury (držení těla).